شما اینجا هستیدخانه » دسته‌بندی نشده » بررسی و رفع ایراد سرور apache

سرور آپاچی ( apache ) از معروفترین وب سرور ها در دنیای سرور های میباشد .یکی از خوبی های این وب سرور متن باز بودن آن است.این وب سررو بر روی بیشتر سیستم عامل ها نصب می شود و نا اکنون توانسته با سادگی از زبان های برنامه نویسی PHP و Perl  و همچنین Python  را پشتیبانی کند.

شما می توانید همراه وب سرور خود از کنترل پانل DirectAdmin  و یا cpanel استفاده کنید. همچنین شما می توانید این سرور را بصورت لوکال بر روی سیستم عامل ویندوز نصب کنید . ما در زیر به بررسی و رفع مشکلات این وب سرور بعد از نصب می پردازیم.

لاگ های آپاچی:

لاگ به گزارش هایی اطلاق می شوند که وب سرور در اثر برور خطار یا برای اطلاعات در فایل های با پسوند log  ذخیره می کند . وب سرور آپاچی هم از قانون لاگ گزاری برای مشکلات وب سرور استفاده می کند.

 

لاگ ایرور آپاچی

لاگ ایرور آپاچی

در کنترل پانل Direct Admin  لاگ های آپاجی در مسیر /var/log/httpd  وبرای هر وب سایت به صورت جداگانه در مسیر /va/log/httpd/domains/ قرار می گیرد. در کنترل پانل Cpanel  لاگ های آپاچی در مسیر /usr/local/apache/logs  می باشد و برای هر دامنه در فولدر Error Logs در مسیر /home/user قرار دارد.

برای بررسی وضعیت آپاچی شما می توانید از دستور service https status  استفاده کنید . برای راه اندازی مجدد آپاچی از دستور service httpd restart  می توانید استفاده کنید. در صورتیکه امکان فعال کردن آپاچه فراهم نباشد، برای یافتن علت می بایست لاگ سرویس آپاچی مورد بررسی قرار گیرد.

مثالی از بررسی یک خط لاگ در آپاچی:

برای مثال لاگ زیر در سرور آپاچی ایجاد شده است. شاید در ابتدا تفسیر این خط خیلی سخت باشد ولی ما در اینجا به صورت جدا ،جدا قسمت های آن را برای شما شرح خواهیم داد:

[Fri Sep 09 10:42:29.902022 2011] [core:error] [pid 35708:tid 4328636416] [client 72.15.99.187] File does not exist: /usr/local/apache2/htdocs

/favicon.ico

 

  • [Fri Sep 09 10:42:29.902022 2011]

این قسمت نشان دهنده زمان ، روز و تاریخ ایجاد لاگ می باشد.

 

  • [core:error]

این قسمت نشان دهنده بسته نرم افزاری که خطا در آن تفاق افتاده و نوع خطا می باشد . مثلا این خطا در قسمت core  یا هسته آپاچی اتفاق افتاده است و یک خطا یاerror می باشد.

 

  • [pid 35708:tid 4328636416]

Pid  نشان دهنده شماره اختصاصی پروسه اجرا شده و tid  نشان دهنده شماره اختصاصی پروسه زیرین اجرا شده می باشد.

 

  • [client 72.15.99.187]

آدرس IP  کاربری که درخواست را انجام داده است

و متن بعدی پیام توضیحات اضافی در مورد خطا می باشد و همچنین مسیر فایلی که خطا از آن ناشی شده است.

برچسب‌ها:

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)